Červenec 2011

Mateří kašička

31. července 2011 v 21:49 Babské rady
Mateří kašičku produkují včely k výživě včelí matky. Má příznivý účinek na lidský organismus, hlavnmě při onemocnění jater, nervových onemocněních a při celkovém vyčerpání. Každý den užíváme mateří kašičku o velikosti hrášku, kterou si vložíme pod jazyk, nebo zamícháme do medu. Neměla by se kvůli jejímu hormonálnímu působení užívat dlouhodobě, nedáváme ji těhotným ženám a malým dětem. Mateří kašička má také své místo v kosmetice.

Med

31. července 2011 v 21:12 Babské rady
Med posiluje imunitní systém, působí proti stresu, působí na záněty horních cest dýchacích, příznivě ovlivňuje činnost trávicího traktu a vůbec posiluje celý organismus. Sladíme-li medem čaj, necháme ho trochu vychladnout. Ve vařícím čaji by med ztratil mnoho účinných látek. Díky svým čisticím a hojivým účinkům se hojně používá i v kosmetice.

Recepty mladice ze Záhořan

31. července 2011 v 20:17 Babské rady
Ledvinové kameny:
Po 3 měsíce denně spotřebovat 3 šumáky - rozpustí kameny.

Mozková mrtvice:
Při ochrnutí půlky obličeje snědla 1 litr bezinkové zavařeniny. Pomalu ji dlabala lžící a vyléčila se. Rovněž zánět ( opuchlinu ) krku vyléčila obklady z bezinkové zavařeniny.


Dnavé bolesti způsobuje:
Zvýšený příjem potravy, která obsahuje hodně masa, tuku, sýr připravený na oleji, někdy mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku, těžké pokrmy, káva, alkohol a hlavně chlad.


Krční potíže, otoky, chrapot apod.:
Dává se obklad s mastí ze zaječího sádla nebo se zaječím sádlem. Plátenkem obalíme krk a převážeme jej igelitovou fólií a teplým šátkem.


Na nežit:
Pomáhá rozkrojená opečená cibule.

Na zácpu:
Ráno po probuzení je dobré vypít nalačno 1/4 až 1/2 l vlažné vody.

Jak se zbavit srdeční arytmie:
Čaj 2x denně sladit včelím medem s přísadou 1 lžíce bezinkové šťávy či řidké bezinkové zavařeniny.

Zeměžluč lékařská

27. července 2011 v 17:57 Babské rady
Účinná bylina používaná při onemocnění jater spojeným s nedostatečným vylučováním žluči, při funkčních poruchách trávicího traktu a k pročištění krve. Zevně se používá k omývání špatně se hojících ran. Během léta sbíráme kvetoucí nať.

Zázvor pravý

27. července 2011 v 16:57 Babské rady
Aktivizuje srdečně - cévní systém, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá při zažívacích a žaludečních potížích. Je účinný i při nachlazení. Předmětem použití je oddenek, a to buď v čerstvém stavu, nebo sušený a umletý na prášek.

Yzop lékařský

27. července 2011 v 16:48 Babské rady
Používá se při léčbě průdušek, působí dezinfekčně v dýchacích cestách, dobře působí v trávicím ústrojí, hlavně při nadýmání.

Vřes obecný

27. července 2011 v 16:39 Babské rady
Podporuje léčbu zánětu močového měchýře a ledvin, příznivě působí při potížích s prostatou.

Vachta třílistá - hořký jetel

27. července 2011 v 16:26 Babské rady
Používá se buď samotná, při poruchách trávení a pro lepší chuť k jídlu, nebo ve směsích s jinými rostlinami. Má velice hořkou chuť. Užívat lze i suché listí rozmělněné na prášek, 3x denně na špičku nože.

Tymián obecný

27. července 2011 v 16:15 Babské rady
Je výborným dezinfekčním prostředkem dýchacího a trávicího ústrojí, má antibiotickénúčinky. Používá se nať, kterou sbíráme od června do srpna.

Třezalka tečkovaná

27. července 2011 v 14:34 Babské rady
Třezalka bývala považována za bylinu přímo zázračnou. Pomáhá při mnoha neduzích žaludku a žlučníku, při nespavosti, vyčerpání, při ledvinových chorobách, při zánětu horních cest dýchacích, při vysokém tlaku, čistí krev, působí proti zánětům má i antidepresivní ůčinky. Pomáhá při spáleninách, špatně se hojících zraněních, celkově zklidňuje organismus, má močopudné účinky. Na vnější použití jsou vhodné jen květy. Na přípravu čajů se používá celá bylinka. Třezalka není dobré užívat dlouhodobě, nejdéle 1 měsíc a pak vynechat 1 - 2 měsíce. Při užívání třezalky vynecháme slunění.

Šalvěj lékařská

27. července 2011 v 14:13 Babské rady
Pomáhá při zánětech. Zvlášť se osvědčily antiseptické vlastnosti šalvějových listů při žaludečních a střevních těžkostech a při bolení v krku, pomáhá i při gynekologických potížích. Sbírá se list i celá nať.

Sléz přehlížený

27. července 2011 v 13:59 Babské rady
Sléz je možné zvlášť doporučit při zahlenění plic, zánětu průdušek, kašli, při zánětu mandlí a hrtanu. Aby se neničily slizové látky, používá se ve studeném nálevu, který se přes noc vylouhoval. Přes den se pijí po doušcích 2 - 3 šálky mírně ohřátého čaje. Sléz vyléčí i velmi houževnatou chorobu - rozedmu plic, která vyvolává i těžkou záduchu. Pijeme denně nejméně 3 šálky čaje a na noc přikládáme na plíce a průdušky obklad ze zapařených a dobře ohřátých listů i květů. Zvenčí používáme sléz při poranění, vředech atd. Sbíráme květ, list i celou kvetoucí nať.

Sedmikráska chudobka

27. července 2011 v 13:31 Babské rady
Má protizánětlivé účinky, odvar z květů se používá při katarech dýchacích cest, podporuje vykašlávání. Zevně se používají i listy, a to k obkladům na krvácející rány, otekliny nebo vyrážky.

Řepík lékařský

22. července 2011 v 22:54 Babské rady
Zlepšuje trávení, podporuje funkci žlučníku a jater, upravuje činnost střev. Řepík má velké léčivé účinky při zánětech v krku, ústech i hrtanu. Odvar můžeme použít jako kloktadlo na dezinfekci v ústní dutině. Během léta sbíráme kvetoucí nať.

Řebříček obecný

22. července 2011 v 22:44 Babské rady
Řebříček má velmi univerzální použití. Používá se při potížích žlučníkových, žaludečních, střevních, při gynekologických problémech - tlumí krvácení, zevně do koupelí při revmatických potížích. Sbíráme nať, která je k dispozici po většinu roku.

Přeslička rolní

22. července 2011 v 22:35 Babské rady
Přesličkový čaj je dobrý jako prevence proti dně, revmatismu a nervovým bolestem. Přesličku rolní používáme při léčení cest dýchacích a močových v čerstvém i sušeném provedení.

Prvosenka jarní - petrklíč

22. července 2011 v 19:52 Babské rady
Používá se při silném zahlenění, tlumí kašel, působí příznivě na krevní oběh. Na jaře se sbírají květy i s kalichem. Rostlina je chráněná, sbírat ji můžeme jen pokud si ji sami vypěstujeme.

Podběl lékařský

22. července 2011 v 19:45 Babské rady
Vynikající prostředek proti kašli, na jedné straně tlumí kašel, na druhé straně uvolňuje hleny. Je účinný v léčbě astmatu. Zevně se používá ve formě obkladů k hojení ran nebo ekzémů, čerstvé listy se přikládají na bolavá místa při revmatických potížích. Kvete brzy zjara, kromě květů se sbírají i listy.

Plicník lékařský

22. července 2011 v 19:37 Babské rady
Užívá se při onemocnění dýchacích cest, kašli, plicních chorobách, usnadňuje vykašlávání. Dobře působí na sliznice trávicího ústrojí, má i protizánětlivé a močopudné účinky. Používá se kvetoucí nať a list.

Pelyněk pravý

22. července 2011 v 19:28 Babské rady
Pomáhá při nechutenství, žaludečních potížích, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv, působí proti nadýmání a střevním kolikám. Používá se kvetoucí nať, kterou sbíráme během léta.