Červenec 2012

Matylda

30. července 2012 v 14:53 Význam křestních jmen
Jméno Matylda znamená silná v boji, mocná bojovnice. Svátek je 14. březen.

Mátouš

26. července 2012 v 15:12 Význam křestních jmen
Jméno Matouš znamená dar Boží. Svátek je 21. září.

Matěj

24. července 2012 v 15:09 Význam křestních jmen
Jméno Matěj znamená dar Boží. Svátek je 24. únor. Toto jméno má taky verzi Matej.

Mládě s dlouhým krkem běhá už hodinu po narození

23. července 2012 v 11:28 Divy přírody
Prvním traumatickým zážitkem žirafího mláděte je pád na zem - ze dvou metrů a hlavou napřed. Matka totiž měří 4,6 metru a rodí vestoje, aby dávala pozor, jestli nablízku nejsou lvi, hyeny nebo psi hyenoví, protože ti všichni by se mohli bezmocného mláděte snadno zmocnit.
Už během první hodiny svého života se 1,8 metru vysoké mládě naučí ovládat své dlouhé nohy a matka s ním může utéct do bezpečí. Dospělé žirafy pak pádí východoafrickými pláněmi rychlostí až 52 km/hod.


Martina

20. července 2012 v 11:29 Význam křestních jmen
Martina je jméno původem latinské. jméno Martina znamená zasvěcená bohu Martinovi, bojovná. Svátek je 17. červenec.

Martin

16. července 2012 v 13:47 Význam křestních jmen
Martin je jméno původem latinské. Jméno Martin znemená bojovný, zasvěcený bohu Martinovi. Svátek je 11. listopad. Toto jméno má taky verzi Martín. Příbuzná jména jsou Martina, Martine.

Marta

12. července 2012 v 14:40 Význam křestních jmen
Marta je jméno původem aramejské. Jméno Marta znamená paní domu, hospodyně. Svátek je 29. červenec. Toto jméno má taky verzi Márta.

Markéta

8. července 2012 v 16:36 Význam křestních jmen
Markéta je jméno původem iránské. Jméno Markéta znamená perla. Svátek je 13. červenec. Toto jméno má taky verzi Marketa.

Marie

6. července 2012 v 14:22 Význam křestních jmen
Marie je jméno původem hebrejské a egypské. Jméno Marie znamená milovaná Bohem nebo moře hořkosti. Svátek je 12. září. Toto jméno má taky verzi Márie. Příbuzná jména jsou Anamarie, Anemarie, Anna-Marie, Annamarie, Annemarie, Heidemarie, Marieanna, Mariela, Mariella, Mariem, Marieta, Marietta, Mariette, Rosemarie, Rosmarie, Rozemarie.

Marek

3. července 2012 v 13:26 Význam křestních jmen
Marek je jméno původem latinské. Jméno Marek znamená bojovník, válečnický, bojovný. Svátek je 25. duben.

Na souši je nejrychlejší gepard

1. července 2012 v 17:20 Divy přírody
Gepard, šelma s malou hlavou a dlouhýma nohama, je pro rychlost jako stvořená. Dokáže z klidu zrychlit na 72 km/hod. Během tří sekund. Na krátkou chvíli je dokonce schopen vyvinout rychlost až 97 km/hod, není ovšem vytrvalý. Honička za kořistí tedy musí být krátká. Průměrná dráha jeho štvanice je 170 metrů a doba pronásledování nepřevyšuje 20 sekund.
Svalnatí afričcí gepardi bez gramu zbytečného tuku vyvíjejí při běhu značné množství tepla. Během rychlého sprintu na vzdálenost 200 metrů jim tělesná teplota stoupne až na 41°C. Pokud by této teplotě byli vystaveni déle než jednu až dvě minuty, došlo by u nich bezpochyby k poškození mozku.
Aby tato šelma uvedené nevýhody nějak kompenzovala, volí při lovu vždy jednu ze dvou strategií. Při prvním postupu se ke své kořisti - nejčastěji mladé gazele Thomsonově - blíží nedbale a jakoby mimochodem. Pokaždé když oběť vzhlédne, šelma znehybní. Druhou metodou je plížení v skrytu travního porostu, kdy se gepard nepozorovaně přiblíží asi na 50 metrů, a teprve pak vystřelí vpřed a zahájí rychlou štvanici. Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem má trvale vysunuté drápy, jež plní stejnou roli jako hroty na tretrách závodních běžců.
Oběť vyrazí úprkem a zpravidla mění směr, gepard však běží pokud možno po přímce nebo v dlouhých obloucích. Ve správný okamžik šelma naposledy maximálně zrychlí. Gazelu udeří přes zadní nohy, strhne tělo pod sebe a kořist zadusí kousnutím do krku.
Gepard svůj úlovek nesežere hned. Nejprve chvíli odpočívá a oddychuje, aby se ochladil. Teprve potom svou potravu rychle zhltne dříve, než se poblíž objeví nějaký levhart, lev nebo hyena, kteří by ho o úlovek mohli připravit.