Listopad 2012

Richard

29. listopadu 2012 v 17:30 Význam křestních jmen
Jméno Richard znamená mocný, silný vládce. Svátek je 3. duben. Příbuzné jméno Richarda.

René

28. listopadu 2012 v 17:32 Význam křestních jmen
René Svátek je 28. listopad. Příbuzná jména jsou Břeněk, Irene, Irenea, Irenej, Ireneus, Ireneusz, Renee, Reneé, Renée, Renek.

Regína

27. listopadu 2012 v 16:41 Význam křestních jmen
Regína je jméno původem latinské. Jméno Regína znamená královna. Svátek je 7. září. Příbuzné jméno je Reginald.

Radka

26. listopadu 2012 v 16:10 Význam křestních jmen
Radka je jméno původem slovanské. Jméno Radka znamená radostná, radující se. Svátek je 14. září.

Radim

23. listopadu 2012 v 16:31 Význam křestních jmen
Jméno Radim znamená tan, kdo má rád mír, radostný. Svátek je 25. srpen. Příbuzná jména jsou Radima, Radimil, Radimír, Radimíra.

Radek

22. listopadu 2012 v 16:10 Význam křestních jmen
Radek je jméno původem slovanské. Jméno Radek znamená radostný, radující se. Svátek je 21. březen.

Něco o čokoládě

21. listopadu 2012 v 16:42 Recepty
Druhy čokolády

Tmavá čokoláda

Může obsahovat mezi 30 až 75 % kakaové sušiny. Je málo sladká a má tmavou barvu. Je to nejvíce používaná čokoláda při vaření. Sladké a polosladké čokolády obsahují i více kakaového másla. Používají se zejména při přípravě polev. Při použití tmavé čokolády s vyšším podílem sušiny získáme intenzivnější chuť. Tato čokoláda bývá často nazývána luxusní nebo kontinentální a má podíl kakaové sušiny mezi 70 a 75 %.

Mléčná čokoláda

Jak název napovídá, obsahuje mléko, přesněji řečeno přidává se do ní sušená prášková smetana. Má příjemně krémovou, mléčnou a sladkou chuť. Je to čokoláda na jídlo, k vaření se příliš nehodí, přesto i ona má v kuchyni místo - používá se hlavně na ozdobu a když potřebujeme dosáhnout jemnější, krémové chuti. Je citlivější na tepelné změny než tmavá čokoláda, a proto ji musíme rozehřívat obzvlášť opatrně.

Bílá čokoláda

Obsahuje méně kakaového másla a kakaové sušiny. Při vaření může působit potíže. Abyste jim předešli, vybírejte vždy luxusní bílou čokoládu určenou na vaření a dávejte pozor na přehřátí. Bílá čokoláda se velmi dobře hodí k tvorbě kontrastů zejména při zdobení dortů, ale i sušenek a jiného drobného pečiva.

Couverture

Přestože je oblíbená u profesionálů ( drží si vysoký lesk po zahřátí a ochlazení ), vyžaduje speciální zacházení a bývá k dostání jen ve specializovaných obchodech.

Čokoládová dortová poleva

Je méně kvalitní, a proto ji opravdoví milovnici čokolády nemají ve velké oblibě. Má však vyšší obsah tuku a práce s ní je jednoduší, zejména tvoříme-li z ní některé ozdoby ( například spirálky ). Nechcete-li příliš slevit z chuti pravé čokolády, přidejte několik kousků polevy do kvalitní čokolády.

Čokoládové lupínky ( chipsy )

Jsou z tmavé, mléčné i bílé čokolády a používájí se při pečení i na ozdobu.

Kakaový prášek

Je prášek, který zůstane po odstranění kakaového másla z pražených mletých bobů. Nesladí se a má hořkou chuť. V kuchyni dodává ostatním surovinám silnou čokoládovou příchuť. Připravuje se z něj také oblíbený kakaový nápoj - kakao.

Pavel

19. listopadu 2012 v 18:53 Význam křestních jmen
Pavel je jméno původem latinské. Jméno Pavel znamená malý, přeneseně skromný, nepatrný. Svátek je 29. červen.

Trosky

12. listopadu 2012 v 18:27 Doporučené výlety
Romantická zřícenina gotického hradu s vězení na dvou čedičových homolích je nezbytnou součástí panoramatu Českého ráje. Hrad založil Čeněk z Vartemberka v 2. polovině 14. století a převzal pro něj jméno obou Čedičových skalisek. Na každém z nich vystavěl věž ( vyšší a štíhlejší se nazává Panna, nižší a mohutnější Baba ) a prostor mezi nimi opevnil. Majitelé zde však nesídlili a po vypálení v roce 1648 hrad zpustl.


Petr

8. listopadu 2012 v 19:55 Význam křestních jmen
Petr je jméno původem řecké. Jméno Petr znamená kámen, skála. Svátek je 22. února a taky 29. červen. Příbuzná jména jsou Petra, Petrana, Petre, Petrik, Petrina, Petrit, Petro, Petromila, Petronela, Petronella, Petronila, Petronilla, Petros, Petruše, Petruška.

Pavlína

5. listopadu 2012 v 19:26 Význam křestních jmen
Pavlína je jméno původem latinské. Jméno Pavlína znamená skromná, malá. Svátek je 31. srpen. Toto jméno má taky verzi Pavlina.

Pavla

1. listopadu 2012 v 20:00 Význam křestních jmen
Pavla je jméno původem latinské. Jméno Pavla znamená skromná, malá. Svátek je 22. červen.