Květen 2013

Letopisy Narnie - Čarodějův sinovec

27. května 2013 v 18:21 | Anežka |  Knihy
Letopisy Narnie - Čarodějův synovec

C.S. Lewis

Čarodějův synovec je první část ze sedmidílné ságy Letopisy Narnie.
Tato rozsáhlá sága patří do fantasy literatury a hlavně její první díl - Čarodějův synovec je alegorií příběhů Starého Zákona O stvoření Světa.
Napínavý příběh dvou dětí Polly a Digoryho se začíná odvíjet v polovině 19. století v Londýně. Polly žije se svou rodinou v Londýně od narození, Digory přijel do Londýna se svou velmi vážně nemocnou maminkou ke svému strýci a tetě.
Děti se poprvé setkají na společném vnitřním dvoře starých londýnských domů. Protože si chtějí ukrátit čas, začnou prozkoumávat půdu domu, ve kterém Digory bydlí. Plíží se tmou, přeskakují trámy a narazí na staré dveře, které otevřou. S překvapením zjistí, že dveře vedou do tajné pracovny strýce.
Strýc Andrew je podivínský muž, který zdědil po svých předcích prsteny - dva zelené a dva žluté, které slouží k přenosu osob do jiných světů. Protože je sám zbabělý a neodváží se k takovému experimentu, donutí obě děti, aby se pomocí prstenů přenesly do jiného světa.
Kamarádi se ocitnou v rujnách zničeného města Charn, kde svou neopatrností Digory probudí zlou královnu Jadis. Když pochopí, že královna kolem sebe šíří jen zkázu, chtějí před ní uprchnou zpátky do bezpečí Londýna. Bohužel královna se nedá jen tak ošálit a podaří se jí dostat společně s dětmi do Londýna a tam se strýcem Adrewem dále páchat zlo. Děti si uvědomí, že musí královnu vrátit zpět do jejího světa, než zničí celou Zem, tak jako zničila Charn.
Tentokrát společně s dětmi se přenese nejen královna Jadis a strýc Andew, ale i drožkař a jeho kůň Jahoda. Dostanou se do země, kde není vůbec nic. Tam se poprvé setkají s bájným lvem Aslanem, který postupně tvoří nový svět Narnii. Aslan v Narnii ustanoví řád, z drožkaře a jeho ženy prvního krále a královnu. Zlá královna Jadis v Narnii ztrací svou moc, ale Aslan varuje všechny, že její zlo se může kdykoliv vrátit. Digorymu a Polly Aslan pomůže získat jablka zdraví a mládí. Kouzelné jablko uzdraví Digoryho maminku a na oplátku děti zakopou kouzelné prsteny strýce Andrewa, tak aby se ztratilo spojení mezi naším světem a Narnií.
V Londýně z ohryzku kouzelného jablka vyroste mohutný strom, ze kterého nechá již dospělý Digory vyrobit skříň, která se stane novým vstupem do Narnie, ale to je již další příběh , který vypráví druhý díl této ságy.


Zuzana

19. května 2013 v 10:24 Význam křestních jmen
Zuzana je jméno původem hebrejské. Jméno Zuzana znamená lilie. Svátek je 11. srpen.

Zlata

15. května 2013 v 18:22 Význam křestních jmen
Jméno Zlata znamená zlatá. Svátek je 25. září. Toto jméno má taky verzi Zlaťa. Příbuzná jména jsou Zlatan, Zlatava.

Zdeňka

13. května 2013 v 19:48 Význam křestních jmen
Zdeňka Svátek je 23. červen. Toto jméno má taky verzi Zdenka, Zděnka.

Zdeněk

11. května 2013 v 17:35 Význam křestních jmen
Zdeněk je jméno půdodem české. Jméno Zdeněk znamená zde slavný, vytvořil slávu. Svátek je 23. leden. Toto jméno má taky verzi Zdenek, Zděnek, Zděněk.

Xenie

5. května 2013 v 14:03 Význam křestních jmen
Xenie Svátek je 27. listopad.

Labutě létají na křídlech větru

2. května 2013 v 9:27 Divy přírody
Na úsvitu 9. prosince 1967 vzlétlo z pobřeží Islandu hejno asi třiceti labutí zpěvných. Mířily k jihu, na Britské ostrovy, aby unikly kruté zimě. Nad Hebridami je zahlédl pilot dopravního letadla, jak letí ve výšce 8230 metrů. Letečtí dispečeři v Severním Irsku jejich výšku potvrdili, a navíc změřili, že ptáci letí rychlostí 139 kilometrů v hodině. Labutě se totiž vezly v silném jižním proudění související s hřebenem vysokého tlaku. Dnes se předpokládá, že labutě a husy využívají těchto větrů v nižších vrstvách stratosféry, aby s minimálním vypětím překonaly obrovské vzdálenosti.