Prosinec 2013

Volání minulosti

12. prosince 2013 v 17:43 | Anežka |  Knihy

Volání minulosti

Barbara Woodová

Román Volání minulosti mé oblíbené autorky Barbary Woodové čtenáře zavede do starého anglického panství rodu Pembertnů.
Hlavní hrdinka Leyla Pembertnová po smrti své matky se znovu vrací ke své rodině na anglické panství. Vrací se ke svým příbuzným, se kterými žila do doby než na panství tragicky zemřel její otec a bratr. Matka po této strašlivé události spěšně s Leylou odjela do Londýna a se svými příbuznými se nestýkaly. Matka nikdy Leyle neprozradila co se vlastně před mnoha lety stalo a proč její otec a bratr zemřel.
Když Leyla přijela na Pembertn byla přivítána velmi vlažně. Rodina se sice každý den formálně scházela při stolování, ale prakticky spolu nemluvili, každý brzy odcházel do svých komnat. O minulosti se nikdo s Leylou nechtěl bavit a tak se pouze domýšlela, co se tenkrát stalo. Nad rodem viselo jakési prokletí dětičného šílenství, které způsoboval rychle rostoucí nádor v hlavě. Údajně stejným způsobem zemřel její otec i bratr.
Leyle prozradila toto tajemství babička, stará dáma, která vlastnila celé panství.
Za nějaký čas se začaly projevovat příznaky nemoci u Leyna strýce Henryho. Propadal depresím, zvyšovaly se u něj úporné bolesti hlavy. Leyla slýchávala v noci jeho zoufalý nářek. Strýc za několik týdnů umírá. Leyla se začala obávat o život svůj i dalších příbuzných. Žádala o důkladné vyšetření v nemocnici moderními diagnostickými metodami, ale babička nic takového nedovolila a svěřila veškeré léčení stařičkému rodinnému lékaři.
S jediným člověkem se kterým mohla mluvit o svých obavách byl její bratranec Colin. Colin byl ustanoven výhradním dědicem panství, přestože nebyl rodem Pembertn. Leyla společně s Colinem začali více sledovat dění v domě. Babička ,všem členům rodiny, každý den podávala preventivně lék k zabránění propuknutí dědičné nemoci. U Leyli se však přesto začaly projevovat příznaky nemoci. Leyla navštívila tajně rodinného lékaře, který udělal rozbor záhadného léku. Zjistilo se, že tento lék vyvolává všechny obtíže a je vlastně jedem, který působí na všechny členy rodiny. Leyla společně s Colinem začali postupně rozplétat rodinnou záhadu.
Babička z obavy, že všichni členové rodiny budou trpět stejnou nemocí, jako její zesnulý manžel, postupně začala odstraňovat všechny dětice panství. Donutila svého nemocného muže ustanovit jediným dědicem Colina, který na panství přišel se svou matkou, která se na panství přivdala.
Leyla s Colinem veřejně babičku obvinili. Velká tragedie vyšla najevo. Nikdo další netrpěl dědičnou nemocí, jak se babička domnívala a zbytečně zabila své nejbližší, které tak milovala. Zoufalá a opuštěná umírá . Leyla s Colinem zůstává na panství a konečně snad nastanou šťastné dny pro všechny Pembertny.